دسته‌بندی نشده

محافظ جان اشنایدر

کلیدها یا فیوزهای مینیاتوری، برای تشخیص اتصال کوتاه و اضافه بار در مدار، به کار رفته، ولی دارای حساسیت لازم، برای تشخیص جریان های نشتی نیستند، بنابراین استفاده از یک کلید محافظ جان که با نام اختصاری RCCB شناخته می شود، برای محافظت از جان افراد و جلوگیری از سوختگی دستگاه های برقی کمک کننده است.

اجزای داخلی یک کلید محافظ جان عبارتند از:

 • هسته مغناطیسی
 • توروئید برای اندازه گیری جریان های نشتی
 • یک رله با حساسیت عملکردی بالا
 • اینترفیس الکترونیکی برای تجزیه و تحلیل سیگنال ها
 • مکانیزم قطع
  جریان های بیش از ۳۰ میلی آمپر، در صورتی که کسری از ثانیه، ادامه داشته باشند، باعث بروز برق گرفتگی و ایست قلبی می شوند، بنابراین کلیدهای محافظ جان، به گونه ای طراحی شده اند که با حساسیت پایین تر از این مقدار، به سرعت مکانیزم قطع را فعال کرده و مدار را قطع می کنند.
 • انواع محافظ جان اشنایدر

  به طور کلی محافظ جان اشنایدر به دو دسته تک فاز و سه فاز دسته بندی می شود. کلید محافظ جان تک فاز، به صورت دو پل بوده و محلی برای اتصال سیم های فاز و نول دارد. این کلیدها در سیستم های خانگی و سیستم های تک فاز به کار می روند. کلید های سه فاز نیز به صورت چهار پل و سه پل تولید می شوند که برای اتصال سیم های فاز و نول به کار می روند، در نوع سه پل، نیازی به اتصال سیم نول نمی باشد.

  کلیدهای محافظ جان از نظر عملکرد و حساسیت جریان، به دو دسته تقسیم بندی می شوند. نوع اول برای حفاظت از جان افراد در هنگام تماس با قطعات الکتریکی به کار رفته و دارای حساسیت ۳۰ میلی آمپر می باشند. نوع دوم نیز برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات الکتریکی و آتش سوزی استفاده می شوند و حساسیت آن ها، ۳۰۰ میلی آمپر می باشد.
  کلیدهای محافظ جان سه فاز و تک فاز اشنایدر دارای جریان های نامی متفاوت می باشند. این کلیدها، از جریان نامی ۱۶ آمپر به بالا در بازار موجود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.