دسته‌بندی نشده

مفصل حرارتی

مفصل حرارتی چیست؟

مفصل حرارتی یا هیت شرینک، یک روکش با قابلیت انقباض است که با حرارت دهی، منقبض و جمع می شود. مفصل های حرارتی، دارای کاربردهای گوناگونی هستند از جمله اتصال دو کابل به همدیگر، عایق سازی کابل ها، بسته بندی و پوشش دهی سیم های شل به عنوان یک روکش محافظ.

مفصل های حرارتی، دارای دو مرحله، در فرآیند تولید هستند. مرحله اول، فرآیند اکستروژن استاندارد است. در این فرآیند، مواد و متریال روکش های حرارتی، به گونه ای انتخاب می شود، تا با محیط مورد استفاده، تطابق و هماهنگی داشته باشد.

مرحله دوم در تولید مفصل های حرارتی گوناگون، فرآیندی مختص به سازندگان مفصل های حرارتی است. در این مرحله، از گرما و نیرو، برای افزایش قطر روکش ها استفاده می گردد. سپس لوله منبسط شده، با دمای محیط، خنک می شود. هنگامی که لوله خنک شده در معرض حرارت، قرار بگیرد، به اندازه اصلی و کوچک خود، باز خواهد گشت تا کابل ها، کاملا، در هم چفت و محکم شوند.

برخی از مزایای مفصل های حرارتی، از این قرار هستند:

  • اگر به عنوان یک پوشش محافظ، استفاده شود، با انقباض حرارتی در برابر سایش، برش، خراش و ضربات، مقاوم است.
  • تقریبا با هر جنس و مدلی از هادی ها، سازگار است.
  • مفصل های حرارتی می توانند، برای مهر و موم کردن ورودی کابل نیز، به کار روند تا کابل را از آسیب در برابر عوامل خارجی حفظ کنند.
  • این مفصل ها می توانند، در مناطق مرطوب، در مجاورت با مواد شیمیایی و گرد و غبار و غیره استفاده شوند.

 کاربردهای دیگر مفصل حرارتی، کدگذاری سیم ها و کابل ها، با استفاده از روکش های رنگی حرارتی است. افزون بر آن، برای جلوگیری از سایش، از هیت شرینک ها می توان، بر روی قطعات کوچک و سیم ها نیز استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.